ÇOCUKLAR İÇİN SADECE BİR DAMLA

Bugün “İyilik için sadece bir damla” diyen birbirinden değerli iki tane öğretmenimizi okuyacağız.  Çocukların yüzündeki o masum tebessümü görmek için çalışan Ülkü ve Bihter Öğretmen birbirlerinden aldıkları destek ile Türkiye’nin en uzak okullarına dahi yardım etmekten geri kalmıyorlar.  Öğrencilerine sadece dersleri değil vicdanın da ne demek olduğunu öğreten bu iki öğretmenimizi yürekten alkışlıyorum.Var olun ve hep ışık saçın.

– “İyilik için sadece bir damla” dediniz ve sesinizi duyan herkes yardımınıza koşmaya başladı. Bu destek projesini bir de sizden dinleyelim ve siz kimsiniz bunu da bir öğrenelim?

CVP: Biz (Ülkü ÖZTÜRK, Bihter GÜLÜMSER) özel okulda öğretmenlik yapan iki öğretmeniz. Dört sene önce aynı kurumda çalışmaya başladık ve zamanla dostluğumuz arttı.Özel okullardaki öğrencilerin olanakları takdir edersiniz ki devlet okullarındaki öğrencilerden çok daha farklıdır. Öğrencilerimizde sorumluluk, dayanışma, iyilik gibi algıların oluşturulması gerektiğini düşünmeye başladık ve ortaokul öğrencilerini de işin içine katmaya karar verdik. Öncelikle ihtiyaç sahibi okullara ulaşmaya çalıştık. Ağırlıklı olarak Doğu’daki okulların daha çok ihtiyaçları olduğunu fark ettik. Ağrı’da bulunan Yalnızkonak İlkokulu’nda tek sınıflı bir okulda toplam 18 öğrencisine hem anne hem baba olmaya çalışan Ümit Öğretmen’e telefonla ulaştık. Öğrencilerine destek olmak istediğimizi söyledik. Kendisi bize bir liste gönderdi ve bu listeyi dikkate alarak öğrencilerimize duyuruda bulunduk.  Yaklaşık on beş gün sınıflardan poşet poşet hediye topladık. İki arkadaş olarak 40’a yakın koli hazırladık. Tabii ki bu katılım ve destek bizi çok mutlu etti. Koliler ulaştığında Ağrı karlar altındaydı ve Ümit Öğretmen bize hem fotoğraf gönderdi hem de çok güzel bir video çekti bizim için. Bizler için tarif edilemez bir hazdı. Çocuklara bazı erdemleri yaşatarak öğretmek insanı çok mutlu ediyor. Bize destek olan insanlarla videoyu paylaştığımızda  biz dahil herkesin gözleri doldu. Sadece tek bir okula yapılan iyiliğin artarak devam etmesini istedik ki hızlı bir kararla bu düşüncemizi “İyilik İçin Sadece Bir Damla” projesine dönüştürdük. Aralık 2014 ten itibaren çok sayıda okula destek olmaya çalıştık. Bu süreçte her şeyi özenle yapmaya çalıştık, çok efor sarf ettik.

— Diğer dayanışma gruplarına göre sizin farkınız ne?

CVP: Öncelikle bu alanda çok sayıda projenin yürütüldüğünü görmek bizleri çok mutlu ediyor. Sosyal medya üzerinden biz de takip ediyoruz zaman zaman. Bizi diğerlerinden ayıran tek şey uyguladığımız metotlar olabilir. Hiçbir kar amacı gütmüyoruz ve Doğu Batı demeden her çocuğun gülme ve mutlu olma hakkı olduğunu düşünüyoruz. Bize göre çocuk her yerde değerlidir ve her çocuk eğitim hakkını sonuna kadar kullanmalıdır. Ne acıdır ki eğitimin zorunlu olduğu ve anayasa da bu hakkın yer aldığı bir ülkede, çocukların kütüphanesiz bir okulda okuması ya da kalemsiz, deftersiz okuması bizi çok yaralıyor. Bu sebepten biz az ya da çok demeden birçok çocuğa ve okula destek olmaya çalışıyoruz.

–Türkiye’nin en ücra köşelerinde bulunan okullara dahi yetişiyorsunuz. Bu okullara bizzat siz mi gidip bakıyorsunuz ve bu okullar nasıl tespit ediliyor?

CVP: Kardeş Okullar/ Köy Okullarına Yardım Platformu bu süreçte en çok faydalandığımız adres. Platforma bir çok öğretmen ihtiyaçları doğrultusunda mesaj ve iletişim bilgilerini bırakıyor. Bizler bu platform üzerinden öğretmenlerimize ulaşıp onlara destek olmak istediklerimizi söylüyoruz. Güven problemi yaşamamak adına facebook ya da instagram sayfamızdan bizi takip edebileceklerini ifade ediyoruz. Öğretmenler ihtiyaç listelerini bize gönderiyor  ve bizler de sayfamızda paylaşıyoruz. Çevremizden ve hiç tanımadığımız insanlardan  destek görmek bizleri çocuklar adına çok mutlu ediyor tabii ki.

Bir dönem AKUT  la ortaklaşa çalıştık. Afyon, Manisa, Eskişehir ve Denizli de bulunan dört okulumuzun ihtiyaçlarını birlikte tamamladık ve bu okullara giderek hediyeleri kendi ellerimizle verdik. Mesleğimizden dolayı çok yoğun çalışıyoruz o yüzden destek olduğumuz her okula gitmemiz imkansız. Ama sene de bir kez kesinlikle bir okula gidip ora da çocukların mutluluğunu görmek istiyoruz. Çünkü çocuklarla aramızdaki bağın kuvvetlendiği ve gerçek hayatı gördüğümüz anlar bu anlar bizim için. Afyon’da Kızılcahamam İlkokulu’na hediye dağıtmak için gittiğimizde gördüklerimiz bizi çok etkilemişti. Ayakkabı dağıtımı esnasında bir çocuğun ayağına ayakkabı büyük geldi ve bu ayakkabının onun için uygun olmadığını söylediğimizde, küçük çocuk bize şu cümleyi kurdu: “Olsun, ayaklarım çok üşüyor ama!!”   O esnada gözlerimiz doldu ve ağlamamak için zor tuttuk kendimizi. Bunun gibi nice hikaye anlatabiliriz.

–Şuana kadar kaç okul ve öğrenciye yardım ettiniz?

CVP: Yaklaşık 100 e yakın okul ve 5000 e yakın öğrenciye destek olmaya çalıştık. Kırtasiye malzemeleri, kıyafet, ayakkabı, bilgisayar, projeksiyon vb.  gönderdiğimiz ürünler arasında yer almakta.  Tabii ki bazen bütçemizi aşan talepler de geliyor. Okulun lavabosunu yaptırmamızı isteyenler,  kütüphane kurdurmamızı isteyenler, okulun fiziksel şartlarına dair düzeltme bekleyenler… Sadece iki kişi ile yürütülen bir proje olması ve maddi destek kabul etmememiz sebebiyle bir yere kadar destek olabiliyoruz. Amacımız; daha da büyüyerek, daha çok kalbe dokunmak ve eğitimli nesiller yetiştirmek.

— Okulların ve öğrencilerin en fazla yardıma ihtiyaç duydukları şeyler neler oluyor?

CVP: Öğrencilerin daha çok kırtasiye malzemelerine, kıyafet ve ayakkabıya ihtiyaçları söz konusu. Biz bunların geçici çözümler olduğunun farkındayız tabii ki. Ama şunu da biliyoruz ki ayağı üşüyen, kalemi olmayan bir çocuk okula ve eğitime dair hayal kuramaz. O nedenle ülkemizdeki eğitim politikaları kalıcı çözümlerle desteklenmeli.

–Yardımda bulunmak isteyenler size nasıl ulaşabilirler?

CVP: Proje kapsamında çok kıymetli insanlarla ve öğretmenlerle tanıştık. Öğretmenlerimizin anlattığı hikayeler zaman zaman içimizi çok acıtıyor  ve görüyoruz ki “bazı insanların bazı güzel yürekli insanlara” ihtiyaçları var. İnsan olduğumuzu unutmamak adına “iyilik” kelimesinin insanlar için bir lütuf  olduğunu düşünüyoruz ve destek olmak isteyen herkesi bekliyoruz. Facebook ve instagram üzerinden  bize ulaşabilir ve  çocuklara destek olabilirler.

Sadece Bir Damla Facebook Adres: https://www.facebook.com/Sadece-Bir-Damla-760069907404001/?fref=ts

Daha şimdiden iki bini aşkın gönüllüsü ile Türkiye’nin dört bir yanına koşan ve hiçbir kar amacı gütmeyen, tek istekleri çocukları mutlu etmek olan bu pırıl pırıl insanların arasında siz de yerinizi alın. Sadece Bir Damla diyerek bir çocuğun mutluluğuna şahit olun.  Çünkü Sevgi ve vicdan insanı insan yapan tek olgudur.

Not:  Çoğu kargo şirketi ne yazık ki Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar gidemiyor, onun için yardımlarınızı ptt yolu ile yollamanızı öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir