İHTİMALLER KÖYÜ

 

YAZAN: YEŞİM YILMAZ

Bambaşka bir şehirde belki küçük bir sahil kasabasında, yeni bir evde, yeni eşyalarla, kimsenin seni tanımadığı bir sokakta yeni bir hayata başlamak mümkün olabilir mi? Yirmili yaşlarını sürerken hem de… Erken emekli olmuş gibi… Küçük bir kitapçı açıp mesela… Akşam dükkanı kapatıp sahile gün batımını izlemeye gidecek kadar  denize yakın bir yerde hem de…Trafiksiz, avmsiz, kimsenin birbiriyle yarışmadığı şipşirin bir sahil kasabasında… Sil baştan… İşi gücü, büyük şehir yaşantısını  bırakıp hayatını ufaltmaya gidebilir mi insan? Hele ki ardında kalan gürültülü yıllara inat geleceği sadeleştirebilmek çok mu zor olur?

Halbuki çevremizdeki sesleri kalabalığı azalttıkça insan daha çok çoğalmaz mı içinde? Bütün bu düşüncelere kulak verip,riske girip bir cesaret gidebilir  mi düşler köyüne? Hadi gittik diyelim eldeki  malzemeyle her şey bambaşka olabilir mi? Geçmiş, yaşanmışlıklar, alışkanlıklar yok sayılabilir mi? Dönüp dolaşıp aynı şeyleri yaşarken bulmasın sonra kimse kendini… En başa dönmesin kilometrelerce gittikten sonra. Bunların olabilme ihtimali kadar her şeyin tam da hayal ettiğimiz gibi olma ihtimalide var tabi… Herkesin selamlaştığı, domatesin, biberin bahçeden toplandığı,tepelerinden denizi seyredebildiğimiz o masalsı kasabada kitaplarla ve huzur içinde yaşanabilecek yıllar da olabilir elbette.

Aslında mesele gitmek ya da gitmemekte. Aslında mesele büyük,çok büyük… Herkes en azından ömründe bir kere gitmek istemiştir bir yere…Bazen büyük bir şehre bazen kasabaya, köye… Kimi gitmiştir kimisi hiç gidememiştir… Ben şimdilik sadece isteyen, düşleyenlerdenim…Düşlerken tasımı tarağımı hemen toplayıp gidesim gelir. Hatta hemen ev bakmalara bile başlarım. Lakin düşündüğümde bardak bir dolar bir boşalır. Her türlü ihtimal gelir aklıma,hemen plan program yapar her şeyi hesaplarım bu da şehir hayatının armağanı değil mi bana? Garanticilik… Halbuki hayat böyle değil derim sonra kendime. Git gidebildiğin kadar kokla denizi gülümse güneşe say sayabildiğin kadar yıldızları. Olmazsa dönersin, olmadı ama denedim dersin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir